Śniadanie techniczne SNKOZ w Świętokrzyskim Centrum Onkologii
Świętokrzyskie Centrum Onkologii to nowoczesna i realizująca w sposób kompleksowy świadczenia zdrowotne dla pacjentów onkologicznych placówka medyczna.Okazję do przekonania się o tym mieli członkowie Stowarzyszenia Niemedycznej Kadry Ochrony Zdrowia podczas zorganizowanego tu pod koniec września śniadania technicznego.
Spotkanie rozpoczęło się prelekcją dyrektora.Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisława Góździa, który pokrótce przypomniał historię utworzenia w Kielcach ośrodka onkologicznego.Budowę tego szpitala rozpoczęto w 1983 r. po przeprowadzeniu badań epidemiologicznych. Dyrektor ŚCO podkreślił, że utworzenie placówki nie było łatwym zadaniem. Onkologia powstawała w miejscu bez tradycji, nie było też wykwalifi kowanej w tym zakresie kadry. Z biegiem lat to się zmieniło. W ŚCO pracują osoby, które dokształcały się w najlepszych ośrodkach onkologicznych na świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Japonii. Obecnie stosowane są tu najnowocześniejsze standardy diagnozowania,leczenia i rehabilitacji.
Świętokrzyskie Centrum Onkologii w liczbach
Obecnie Świętokrzyskie Centrum Onkologii to obiekt mieszczący się na 15 hektarach, mający 480 tysięcy m2 powierzchni, w tym 68 tys. m2 powierzchni użytkowej. Kubatura budynków wynosi ponad 312 tys. m3.
ŚCO jest szpitalem ponad 300-łóżkowym. Rocznie przyjmuje się w nim ok. 22 tys. pacjentów, a w poradniach udziela się ok. 213 tys. porad lekarskich (dane z 2013 r.). Szpital zatrudnia 1398 osób, w tym m.in.: 199 lekarzy, 434 pielęgniarki oraz 261 pracowników
w działach gospodarczych i obsługi.
W placówce działa 12 klinik i działów medycznych, wśród nich: Blok Operacyjny, Dział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Dział Brachyterapii i Hipertermii, Dział Diagnozy i Terapii Gastroenterologicznej, Klinika Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chirurgii Klatki Piersiowej, Klinika Endokrynologii, Klinika Ginekologii, Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku, Klinika Onkologii Klinicznej, Klinika Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi, Klinika Radioterapii, Klinika Urologii oraz Zakład Medycyny Paliatywnej. Blok Operacyjny tworzy siedem sal, a włączając dodatkowe trzy sale operacyjne z Oddziału Brachyterapii i Hipertermii, łącznie lekarze pracują na 10 salach operacyjnych.
Nie jest to jednak koniec inwestycji, bo, jak twierdzi dyrektor Góźdź, ma on dalsze marzenia i zamierza wybudować kolejne kliniki, a nowym obszarem z pewnością będzie immunologia. Idea powstania ŚCO była taka, żeby pacjentowi pod jednym dachem zagwarantować pełną opiekę medyczną.
Aspekty techniczno-infrastrukturalne
Dzienne zapotrzebowanie mocy dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wynosi 1,8 MW (dla porównania– inne jednostki szpitalne w sąsiedztwie ŚCO pobierają ok. 50% podanej mocy). Długość okablowania elektrycznego wynosi łącznie 13,9 km, w tym główne kable – 4,6 km, zasilanie rezerwowe – 3,8 km, oraz kable oświetlenia zewnętrznego – 5,4 km. Długość sieci przesyłających media z ciepłowni to 9,5 km. Obecnie rzeczywiste obciążenie ciepłowni wynosi 12 835 MW, co stanowi 39 proc. jej możliwości. Liczba okien we wszystkich obiektach to 1791 sztuk.
Koszty
Roczne zużycie energii elektrycznej – 7225 MWh – stanowi koszt 2930 tys. zł brutto, a roczne zużycie wody – 51 000 m 3 – to koszt 472 tys. zł brutto (dane za 2013 r.).
Techniczne aspekty funkcjonowania ŚCO
Podczas spotkania w Świętokrzyskim Centrum Onkologii członkowie SNKOZ mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób funkcjonują tu i są zorganizowane wybrane działy szpitalne. Odwiedzili m.in. otwartą w maju tego roku Klinikę Hematologii i Transplantacji Szpiku, o której z pasją opowiadał jej kierownik dr Marcin Pasiarski. Mieli także okazję zobaczyć kierowany przez
prof. Janusza Braziewicza Zakład Medycyny Nuklearnej z Ośrodkiem Pozytonowej Tomografi
i Emisyjnej oraz nowoczesne rozwiązania przeznaczone dla centralnej sterylizatorni.
Śniadanie techniczne SNKOZ wpisało się w cykl tego typu spotkań, które organizowane są w szpitalach w całym kraju.
Paulina Prencel